
Safari Camping
Rolig familieplads i naturskønne omgivelser.
Fra Safari Camping er der direkte adgang til Nationalparken Rebild Bakker og Rold Skov. Der er kun 5 km til badesøen Madum Sø og et par kilometer gennem skoven til Store Økssø.
Rebild Bakker-området indbyder til aktiviteter som vandre- og cykelture i et stille og roligt tempo – samt mountainbikeruten, der regnes for en af Danmarks mest udfordrende.
En kanotur på Lindenborg Å eller en tidlig morgen med fiskestangen er en skøn måde at opleve naturen på.
Safari Camping er et godt udgangspunkt for både afslappende og mere strabadserende aktiviteter samt for besøg til områdets museer og seværdigheder.
For børnene er der en 100 m² stor hoppepude og en legeplads med svævebane.
På Safari Camping finder du trådløst internet, solarium, aktivitetsrum, møntvask, tørretumbler, handicapvenligt bad og toilet samt et lille minimarked.
Der er bjælkehytter med plads til op til 6 personer. Hytterne er på 22 m² i gulvareal, og derudover er der hems og overdækket terrasse. Indrettet med dobbeltseng, to køjesenge og to sovepladser på hemsen.
Tekøkkenet er udstyret med bord og stole, køleskab med lille fryser, kaffemaskine, køkkengrej, bestik og porcelæn. Den lille terrasse har havemøbler og en grill.
Der er flere restauranter i umiddelbar nærhed af Safari Camping.
Safari Camping har åben hele året.